Karjeras attīstības atbalsta pasākums –“Kas patiešām ir svarīgi?...’’

Tikšanās ar novadnieci, starptautiskā mārketinga speciālisti Zani Kukurāni.

Zane2

Uz tikšanos 9.novembrī zoom platformā ieradās uzaicināto klašu skolēni no Rugāju vidusskolas 9.-12.kl., Tilžas vidusskolas 9. un 12.kl., Bērzpils pamatskolas, Eglaines pamatskolas , Stacijas pamatskolas Vīksnas filiāles 9.klašu skolēni , kā arī atsevišķi interesenti no Baltinavas vsk. un Balvu pilsētas ģimnāzijas.

Pirms sešpadsmit gadiem absolvējusi Rugāju vidusskolu, turpinājusi studijas RTU, Biznesa augstskolā “Turība” un Latvijas Universitātē, kā arī , izmantojot studiju programmu apmaiņas iespējas, studējusi Tulūzas un Milānas universitātēs, paralēli mācībām veidoja savu karjeru, strādājot starptautiskos uzņēmumos ,sākotnēji Latvijā (ziņu aģentūra BNS, mediju grupa Modern Times Group, Danone), vēlāk arī Grieķijā un Itālijā, pašreiz Zane par savu mītnes zemi izvēlējusies Itāliju un strādā ar starptautiskiem projektiem buru ražošanas nozarē .

Kā gan meitene no attālās Eiropas pierobežas, kas par sevi saka :”Skolā biju samērā parasta viduvējība. Brīdī, kad man vajadzēja izvēlēties, ko tad īsti darīt, man   bija vairākas idejas, bet kopumā ņemot, nekāda konkrēta nojausma   man nebija,” kļuvusi par starptautiskā biznesa attīstības vadītāju latviešiem visai pasvešajā burāšanas biznesā?

Savu pieredzes stāstu izglītības ieguvē, karjeras veidošanā Zane atklāja tikšanās laikā ar skolu jauniešiem. Kas es esmu?   Kas patiešām ir svarīgi? Šos jautājumus Zane izvēlējās sava stāstījuma pamatā, jo, kā viņa atzina tikšanās ievadā: “ Ja man godīgi jāatzīstas, tad vēl joprojām 34   gadu vecumā šie divi jautājumi mani nodarbina joprojām , un tikpat grūti, cik man bija uz viņiem atbildēt 18 gadu vecumā ,tikpat grūti tas patiesībā ir arī tagad , jo karjera mūsdienās daudzos sektoros ir ļoti mainīga un šie jautājumi nekur nepazūd. “

Kā galvenās spēka līnijas savā dzīvē Zane atzīmēja :”Lielas darba spējas, pārliecība par saviem spēkiem un sapņošana, nepadošanās , nebaidīšanās riskēt un   daudzveidīgas zināšanas ir ļāvušas sasniegt manus mērķus, nevis   ģeniāla galva. “

Tāpat Zane dalījās savās pieredzē par to, ka katru reizi uzsākot jaunu posmu darba karjerā, ir sevi jāpierāda no jauna, jāprot sevi pārliecinoši pasniegt un spēt prezentēt, liekot noticēt tavai spējai arī citiem. Ilustrējot ar piemēriem no personīgās dzīves Zane uzsvēra, ka jebkas, ko esi apguvis skolā vai ārpus tās pilnveido un bagātina tevi, jo nekad nevari zināt, kur dzīvē kādas prasmes būs vajadzīgas. Tver un mācies visu ko vari, izmanto iespējas, pat , ja konkrētajā brīdī šķiet, ka tev taču to nekad nevajadzēs.

Tāpat viņa jauniešiem, kas domā par sekmīgu karjeras izveidi, ieteica domāt par savu tēlu virtuālajā vidē, jo vieglprātīgi ievietota informācija var nopietni kaitēt turpmākajā karjerā visu dzīvi. “Piedomā kā izcelties . CV jābūt perfektam . Ja nav pieredzes, padomā, kā izcelt un labi aprakstīt visādus brīvprātīgos un palīdzēšanas darbus utt. Ļoti rūpīgi seko līdzi savam tēlam sociālajos tīklos, izveido profilu Linkedin, izdzēs lieko no facebook un instagram. Atceries, ka lielos uzņēmumos CV sākumā izfiltrē sistēma, tādēļ dizainam ir jābūt sistēmām salasāmam un jāsatur atslēgas vārdi, kas atbilstoši darbam uz kuru pretendē.”

Zanes secinājumi atskatoties uz savu pašreizējo karjeras ceļu var būt noderīgi arī pašreizējiem skolu jauniešiem. Un tie ir:

• -          Viduvējība     =   daudzfunkcionālisms   =   ir forši ! Tu vari izvēlēties un darīt daudz ko.
  • -          Mārketings   var būt piemērota disciplīna ‘daudzfunkcionālajiem’
  • -          Citkārt saprast to, ko tu vēlies, var saprast tikai sākot darīt- izglītība var arī sekot karjerai.
  • -          Pārdot sevi, galu galā, ir vissvarīgākā prasme. Dažreiz pārliecināt , ka TU VARĒSI, ir daudz svarīgāk par reālo varēšanu.
  • -          Izmanto visas iespējas iegūt starptautisku pieredzi , veido sakarus un parādi sevi ikvienā situācijā.
  • -          Padomā par to, ko tu tiešām gribi un nelolo ilūzijas.
  • -          Nebaidies riskēt un mainīt, pat ja citi saka, ka esi traks (“kur tu skriesi, šis darbs jau taču tik labs!”)
  • -          . Izvērtē ne tikai to, ko vēlies pats, bet arī - kur ar savām prasmēm vari būt visvērtīgākais.
  • -          Centies, un esi gatavs smagi strādāt, KONKURENCE ŠOBRĪD IR GLOBĀLA. Nesapņo par to , ka tevi darba tirgū (ne Latvijā ne ārpus tās) izmisīgi gaida.
  • -          Atrodi savu skolotāju.

Zane1

PAT, JA NEZINI VĒL KAS GRIBI BŪT, SĀC AR PĀRLIECĪBU , KA VARI!

* Dažas jauniešu atziņas pēc šīs tikšanās:

-“Šis viss dzirdētais raisīja daudz pārdomu par to, ka tomēr vajag pamēģināt daudz ko, nevajag apstāties pie vienas profesijas un, ja tomēr nepatīk, tad mēģināt citu. Tagad sāku saprast, ka jebkuras zināšanas, ko gūsti, ir zināšanas, kas noderēs tālāk.”

-          “Zoom nodarbība bija interesanta. Pašai visvairāk palika prātā tas, ka visam vajag tikai centību un vēlmi darīt. Šķiet, ka daudzi jaunieši nespēj novērtēt piešķirtās iespējas uzzināt ko jaunu.”

-          “Es pievērsu uzmanību tam, ka svarīgi ir izmēģināt visādas iespējas, ka svarīgi ir kontaktēties ar visādiem cilvēkiem. Ka nevajag visu ko likt sociālajos tīklos.”