Karjeras atbalsts

Darbojoties profesiju iepazīšanas darbnīcā “Iepazīstam zirgkopību”

No 23. – 25. maijam Rugāju novada vidusskolas 5. – 8. klašu skolēni un Rugāju novada Eglaines pamatskolas 5. – 9. klašu skolēni guva priekšstatu par zirgkopību kā tautsaimniecības nozari darbojoties profesiju iepazīšanas darbnīcā “Iepazīstam zirgkopību”, ko vadīja Larisa un Andris Klitončiki savā saimniecībā “Kapulejas”. Nodarbībās jaunieši izzināja dažādās zirgu izmantošanas iespējas mūsdienās – sportam, darbam, ārstniecībai, tūrismam, izklaidei.

Guva izpratni par zirgkopību kā saimniekošanas un biznesa nozari laukos. Reālā vidē, caur praktisku darbošanos guva priekšstatu par zirgkopju darba ikdienu.

Pasākums tika finansēts no projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” līdzekļiem.

Nodarbības ievadā saimnieki pastāstīja par zirgkopību un iespējām darboties šajā jomā. Pastāstīja ar ko tieši nodarbojas viņu saimniecībā. Ja piedalīšanās izklaides pasākumos un sacensību rīkošana bija visiem saprotama, tad tādi jēdzieni kā genofonds un reitterapija jau prasīja plašāku skaidrojumu.

Nodarbības turpinājumā skolēni saņēma zirgu pases ar uzdevumu: pēc šīs pases sameklēt konkrēto zirgu, kas lielākajai daļai arī veiksmīgi izdevās. Nodarbība turpinājās stallī, kur saimniece Larisa jau detalizētāk stāstīja par zirgiem, to audzēšanu un kopšanu. Visi, kuri vēlējās arī paši varēja pamēģināt tīrīt un sukāt zirgu.

Tālākā nodarbības daļa norisinājās reitterapijas laukumā, kur saimniece pastāstīja par šo ārstniecības veidu, par zirgu piemērotību un sagatavošanu tai. Parādīja tērpu un aprīkojumu. Tad arī katrs varēja izjust brīdi kopā ar zirgu Sidrabu, viņa mugurā uzkāpjot no šim nolūkam speciāli būvētas rampas.

Tad saimnieks Andris skolēnus iepazīstināja ar kalēja darba piederumiem zirgu nagu apkopšanai, nodemonstrēja tos. Saimnieki izstāstīja un parādīja aizjūga piederumus un dažādus aizjūga veidus nodemonstrējot tos iejūdzot zirgu. Noslēgumā saimniece pastāstīja arī par izglītības iespējām zirgkopībā. Saimnieki uzsvēra, ka patlaban ļoti nepieciešami gan zirgkopībā, gan lopkopībā kopumā ir veterinārijas speciālisti.

Beidzoties nodarbībai visi priecājās par iespēju pavizināties zirga pajūgā.

Pēc nodarbībām dažu klašu skolēni par saviem iespaidiem “Kapuleju” saimniekiem uzrakstīja arī vēstules. Lūk, dažas rindas no tām.

- Man ļoti, ļoti patika atpazīt zirgu pēc viņa pases. Šis viss bija tik ļoti aizraujoši. Paldies, ka ļāvāt iejusties kā reitterapijā. Esmu priecīga, ka parādījāt kā zirgam griež nagus un tos kopj. Uz zirgaudzētavu atgriezīšos noteikti vēlreiz ar lielu prieku.

- Visiem iesaku aizbraukt uz Jūsu sētu un izbaudīt to, ko izbaudījām mēs. Man pie Jums patika reitterapijas zirgs. Jūs ļoti labi izstāstījāt par zirgiem un visiem priekšmetiem, kas vajadzīgi zirgam.

- Žēl, ka nevarēja ilgāk palikt. Es vēlētos atkal pie Jums braukt un iemācīties uz zirga jāt. Pēc vakardienas es sev mājās gribu zirgu, kaut vai zinu, ka mamma nekad nepirks.

- Zirgu dziedniecība arī ļoti interesēja. Reitterapija ir ļoti interesanta un es vēlētos vēl kaut ko uzzināt par to. Es ļoti gribētu vēl kādu dienu atbraukt un uzzināt vēl par zirgiem. Lai Jums veicas ar Jūsu zirgu biznesu!

- Jūsu stāstījums bija interesants un es uzzināju daudz ko jaunu. Man arī ļoti patika, ka Jūs ne tikai stāstījāt, bet arī visu parādījāt. Vienīgais, kas man nepatika bija tas, ka mums vajadzēja doties prom.

Pedagoģe karjeras konsultante Agita Kukurāne

 Fotomirkļi 

Kapulejas1  

Kapulejas2  

Kapulejas3  

Kapulejas4  

Kapulejas5  

Kapulejas6  

Kapulejas7 Kapulejas8  

Kapulejas9

 

© 2020 Rugāju novada vidusskola