Karjeras atbalsts 

Meistarklašu nodarbībās “Jaunais galdnieks” pie amatnieka Jura Bleidera 

No 25. – 27. aprīlim Rugāju novada vidusskolas 1. – 4. klašu skolēni apmeklēja piedalījās meistarklašu nodarbībās “Jaunais galdnieks” pie amatnieka Jura Bleidera, kur izzināja galdnieka darba pamatus. Bērni ne tikai iepazina un iemēģināja dažādus galdnieka darba rīkus, bet meistara vadībā izgatavoja arī katrs savu atslēgu turētāju kāda dzīvnieciņa formā. Turpat bija iespēja iemēģināt arī meistara darinājumus – dažādas no koka gatavotas spēles, iepazīties ar nesen apskatei atvērto koku horoskopu ekspozīciju un nelielās sacensībās pārbaudīt savu veiklību un vērīgumu, kas ir svarīgas īpašības galdnieka darbā. Vērīgākie no meistara saņēma arī nelielas balvas.

Pasākums tika finansēts no projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” līdzekļiem.

Nodarbības sākumā, pēc iepazīšanās un neliela komandas saliedēšanas uzdevuma, veicot to ar meistara darināto koka labirinta spēli,

 Bleiders 1

bērni tika aicināti izdarīt it kā pavisam vienkāršu darbu – iesist naglu koka bluķītī. Izrādījās, ka nagla nav īpaši paklausīga un āmurs ne vienmēr atrod naglas galvu. Kad meistars nodemonstrēja, ka viņš to var izdarīt ar diviem sitieniem, bērni nonāca azartā un naglu kastīte ātri vien tukšojās. Veiksmīgākie to iemanījās izdarīt ar pieciem āmura trāpījumiem.

Bleiders 2

Turpinājumā katrs skolēns darbojās arī ar elektrisko zāģi. Ja pirmajā piegājienā daudzi bija visai nedroši, jo atzina, ka pirmo reizi kaut ko tādu dara, tad, meistara iedrošināti, nākamos klucīšus jau krietni drošāk zāģēja paši.

Bleiders 3

Visai līdzīgi bērniem veicās arī ar urbjmašīnu. Jāteic, ka meitenes, šajā šķietami vīrišķīgajā nodarbē, no zēniem nebūt neatpalika.

Bleiders 4

Kad roka iemēģināta pie dažādiem instrumentiem – laiks pastrādāt jau nopietnāk. Katrs skolēns meistara vadībā grieza, urba, līmēja un pucēja ar smilšpapīru savu atslēgu pakaramo dēlīti, kurā pēc tam ar īpašu instrumentu iededzināja savus rakstus.

Bleiders 5 

Bleiders 6

Kamēr viena grupa cītīgi strādāja, pārējie skolēni meistara asistentes Vitas vadībā darbojās koka horoskopu ekspozīcijās telpā – meklēja informāciju, trenēja pacietību un veiklību ar dažādām no koka gatavotām spēlēm, piedalījās vērīguma sacensībās.

Bleiders 7

Vērīgākie nodarbības noslēgumā no meistara saņēma arī saldumu balvas. Taču vislielāko prieku katram sagādāja paša pagatavotais darbiņš, jaunie iespaidi un atziņas, kas gūtas šajās nodarbībās.

Bleiders 8

Mairis no 4. klases secināja, ka patīkami galdnieka darbā ir tas, ka prot visu skaisti no koka sataisīt – mēbeles, spēles, figūriņas. Mairis domā, ka viņam piemīt galdnieka darbam vajadzīgā pacietība un teic, ka šīs nodarbības viņam lika aizdomāties par to, ka arī viņš nākotnē varētu apgūt šo profesiju. Savukārt klasesbiedrene Beāte atzīst, ka viņai nepietiktu pacietības, lai darītu šādu darbu, kaut gan praktiskā darbošanās meitenei patika un arī darbiņš izdevās labi. Bet Kristers par svarīgu īpašību galdnieka darbā uzskata precizitāti un domā, ka arī viņam šāda īpašība piemīt. Kristeram patika praktiskā darbošanās, viņš gandarīts arī ar darbošanos tieši ar figūrzāģi. Arī Matīss, sakot meistaram paldies par nodarbību, secina, ka galdniekam jābūt gudram, pacietīgam, radošam, ar savām idejām.© 2020 Rugāju novada vidusskola