Ēdam atbildīgi meistardarbnīca viesu namā ,,Rūķīši”

Rugāju novada vidusskolas skolēniem par prieku 30.maija rīts uzausa ar spožu saulīti. Jā, saule, darboties vēlme un labs garastāvoklis noteikti bija nepieciešams visiem, jo šī pavasara pārgājiena diena solījās būt pārsteigumiem pilna.

Pārgājiena ietvaros Ekoskolas koordinatore skolotāja Lolita Krēbse  bija noorganizējusi aizraujošas nodarbības, lai skolēni varētu uzzināt ko jaunu un praktiski padarboties. Viens no pārgājiena praktiskās nodarbības punktiem bija ,,Ēdam atbildīgi” meistardarbnīca, kura norisinājās viesu namā ,,Rūķīši”. Viesu nama saimniece Margita Štāle Krēmere skolēnus sagaidīja laipni un iepazīstināja ar izvirzīto uzdevumu-pagatavot garšīgas pusdienas no sezonāliem un Latvijā ražotiem produktiem. Saimniece piedāvāja uztaisīt auksto zupu, izmantojot tikai dārzeņus un garšaugus, nepievienojot gaļu vai desu.Margita rosināja skolēnus aukstajai zupai izmantot vietējos dārzeņus, savos piemājas dārziņos un siltumnīcās audzētus gurķus, dilles, lociņus, arī galda bietes var vasarā izaudzēt un iemarinēt, lai atliktu tikai paņemt no pagraba jau gatavu produkciju. Skolēni labprāt iesaistījās sagatavošanas procesā un sagrieza zupai nepieciešamās sastāvdaļas: gurķus, sīpollociņus, dilles. Auksto zupu gatavoja mērcētas rupjmaizes ūdeni, neizmantoja kefīru, bet pievienoja krējumu.No pāri palikušās rudzu maizes tika gatavoti ķiploku grauzdiņi, ko varēja izmantot kā piedevu pie aukstās zupas. Skolēni sagatavoja mērcīti un sagrieza dārzeņus: burkānus, gurķus, tomātus. Saldajā ēdienā tika vārīts biezais ķīselis, kuram izmantoja rudenī savāktās, sasaldētās, šobrīd pavasarī pāri palikušās ogas un cietes vietā, izmantojot rudzu miltus. Skolēni izcepa arī dažādu sēklu cepumiņus un plānās pankūkas, izmantojot rudzu un griķu miltus. Saimniece Margita pastāstīja par dažādu pavasara salātu daudzveidību no Latvijas dārzos izaudzētiem produktiem. Kad ēdiens bija pagatavots, tad visi to baudīja un atzina par ļoti garšīgu, jo paši bija piedalījušies tā radīšanā. Paldies viesu nama ,,Rūķīši” saimniecei Margitai ŠtāleiKrēmerei par doto iespēju skolēniem saimniekot viņas virtuvē un iegūtajām atbildīgas ēšanas zināšanām.

Amanda Kočāne, 10.klases skolniece

  


© 2020 Rugāju novada vidusskola