Rugāju novada vidusskolā īstenotie 

iniciatīvas “Latvijas skolas soma” pasākumi

 

Šajā mācību gadā Rugāju novada vidusskolas audzēkņiem tika organizētas dažādas aktivitātes un pasākumi, sniedzot skolēniem iespēju pieredzēt mākslu un kultūru, kā arī izzināt tautas vēsturisko mantojumu. Iniciatīva “Latvijas skolas soma” paplašināja skolēnu zināšanas par valsti, tās vēsturi, mantojumu un Latvijas dabu.

Iniciatīvas ietvaros mācību gada laikā tika noorganizēti septiņi pasākumi, iekļaujot tos mācību procesā, tādā veidā papildinot jau esošās skolā notiekošās mācību un audzināšanas aktivitātes. 

Mācību gada sākumā 1.-6.klašu skolēni varēja vērot jautro teātra izrādi “Trīs sivēntiņi un vilks”, ko nodrošināja Valmieras kinostudija. Izrāde bija pamācoša, tā stāstīja par draudzību un tās vērtībām, un skolēni aktīvi, ar skaļām ovācijām un izbaiļu saucieniem juta līdzi muzikālās izrādes varoņu gaitām. 

Decembra beigās skolā bija Operas svētki, jo pie mums ciemojās operdziedātāja Evita Pehlaka un pianists, Lielās mūzikas balvas 2015 nominācijā «Par mūža ieguldījumu" ieguvējs Ventis Zilberts ar koncertprogrammu “Visskaistākais ceļš – mūsu Latvijai 100”. Skolēni tika iepazīstināti ar dažādu komponistu darbiem un latviešu tautasdziesmām. Operdziedājums savijās ar aizraujošiem stāstiem par mūziku, operas un kamerdziedāšanas žanru un solistes Evitas Pehlakas personīgi pieredzētiem notikumiem mūzikas laukā. 

Mūsu aktivitātes papildināja biedrības “Kultūras artefakts” piedāvātā prāta spēle “Trāpi simtniekā!” 4.-11.klašu skolēni ar aizrautību sacentās savā starpā, mēģinot iegūt čempiona titulu. Piedaloties spēlē, skolēni neformālā gaisotnē pilnveidoja savas iemaņas strādāt komandā, uzņemties atbildību, ātri reaģēt netipiskās situācijās, kritiski domāt, vērtēt un loģiski analizēt informāciju. Skolēni atzina, ka vēlētos šādā spēlē piedalīties atkārtoti.

Savukārt marta beigās 1.-4.klašu skolēni baudīja SIA “Dižtirgus” teātra izrādi “Nezinītis un Zinīte”. Izrāde sniedza pozitīvu ieskatu Nezinīša dzīvē, palīdzēja tikt vaļā no slinkuma, kā arī sniedza zināšanas, kā uzvesties pie galda. Nezinītis un Zinīte kopā ar bērniem atkārtoja labas uzvedības normas, iemācījās buramvārdus pret slinkumu. Izrāde bija pamācoša un jautra, skolēniem patika piedalīties teātra izrādē.

Biedrība “Latvijas Leļļu Teātru klubs” aprīļa vidū piedāvāja leļļu izrādi “Sapņu kuģis”, kurā rūķu puisis Diļļuks sapņoja par jūru, bet pats to nenojaušot nepārtraukti nodarīja jūrai kaitējumu. Muzikālā izrāde uzrunāja bērnus, aicinot aizdomāties par vidi, par nepieciešamību saudzēt dabu. Skolēniem izrādē patika tas, ka piepildījās Diļļuka sapnis – viņš sadraudzējās ar jūru un iemācījās peldēt.

Folkloras kopa “Vilkači” (Metsepoles Līvu Kultūras centrs, biedrība) sniedza neaizmirstamu piedzīvojumu, baudot koncertprogrammu “Jauns es biju karavīrs”. Pasākums aptvēra dažādas mācību jomas, sākot ar pamatiem – latvieša tikumiem, patriotismu, tautasdziesmām, papildinot to ar arheoloģisko apģērbu, bruņojumu, stāstījumu par vēsturi, un sasaistot to kopā ar latviešu tradicionālajiem mūzikas instrumentiem. Skolēni tika iesaistīti diskusijā, rosinot aizdomāties par karavīra dzīvi, pārbaudīt un pilnveidot savas vēstures zināšanas. Skolēni izmantoja iespēju arī paši iemēģināt bruņojumu, ieročus, kā arī mūzikas instrumentus.

Mācību gada izskaņā skolā vērojām ģimenes spēlfilmu “Vecā dārza noslēpums”, ko piedāvāja SIA Studija F.O.R.M.A. Kā saka filmas veidotāji – tajā ir klasisks stāsts ar labajiem un ļaunajiem varoņiem, kur atklājas bērnu izdoma, iesaistoties situācijas risināšanā. Filmā bērniem nākas tikt galā ne tikai ar mammas privāto dzīvi, bet arī piedalīties dārza teritorijas aizstāvēšanā, izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas. Un tad atklājās patiesais vecā dārza noslēpums… Kāds? Noskatieties filmu!

Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros organizētie pasākumi sniedza iespēju skolēniem paplašināt savas zināšanas, gūt jaunus iespaidus, jautri un jēgpilni iesaistīties mācību procesā, tāpēc MILZĪGS PALDIES LV100 par skaisto dāvanu svētkos!

Liene Pipure

Rugāju novada vidusskolas 

direktores vietniece

 

 


 

© 2021 Rugāju novada vidusskola